Chorvatsko

užijte si nejčistší koupání na Jadranu
  Zájezdy na míru  >  Evropa  >  Chorvatsko

Objevte s námi perlu Jadranu. Chorvatsko, země krásných přírodních národních parků, s jedním z nejčistších moří v Evropě a s výbornou středomořskou kuchyní v jednom. To vše pod sebou skýtá oblíbené místo, nejen mezi českými turisty, kterému se také jinak přezdívá perla Jadranu.

TOP výlety

Základní charakteristika

Užijte si slunce a relax na krásných plážích Jadranu. Dovolená v Chorvatsku přestavuje pro většinu Čechů sen. Levně si odpočinou, načerpají zdravý mořský vzduch a zažijí spousty nevšedních zážitků. Chorvatsko, oficiálně Chorvatská republika, leží na pomezí střední a jihovýchodní Evropě na břehu Jaderského moře. Patří mu až dvě třetiny kamenitého pobřeží Jaderského moře, poloostrov Istrie a Dalmácie. Sousedí se Slovinskem, Srbskem, Maďarskem, Bosnou a Hercegovinnou a Černou horou.

Hlavní město Záhřeb
Jazyk Úředním jazykem je chorvatština, která patří do skupin jihoslovanských jazyků. Na různých území se můžete setkat s mnoha nářečími chorvatštiny. Pokud obě strany mluví pomalu a jednoduše, měli by se čeští turisté domluvit jednoduše, jelikož si jsou oba jazyky příbuzné. Jsou-li problémy v komunikaci, lze použít na většině míst angličtinu nebo němčinu, na kterou jsou Chorvati díky bohatému cestovnímu ruchu již zvyklí.
Náboženství Většina římskokatolíci na 87%, přes 4% pravoslavní a 1,5% muslimové, zbytek bez vyznání a ateisté.
Měna Chorvatskou měnou jsou kuny, jedna chorvatská kuna se dělí na 100 lipa. V Chorvatsku lze měnit bez problémů a často přijímanou měnou je zde euro.
Časový posun žádný

Rozloha Chorvatska je 56542 km2 a převážná část území leží v kontinentálním podnebí, část v podnebí středozemním. Chorvatsku náleží celkem 1185 ostrovů různých velikostí, přes velké ostrovy až po malé útesy. Patří mu ostrovy Krk, Hvar, Korčula a Brač. Proslulými poloostrovy jsou Istrijský a Pelješac. Vnitrozemí pokrývají nížiny podél řek jako například Sáva a Dráva. Chorvatsku vládne teplé středomořské pobřeží. Pěstují se zde hlavně obilniny, olejniny, zelenina, ovoce a cukrová řepa. Chorvati chovají prasata, skot a ovce. Poměrně velká část obyvatelstva se živí rybolovem. Návštěvníky lákají skalnaté a oblázkové pláže. Nejvyšší hora nese název Dinara a pyšní se výškou 1831 metrů. Chorvatsko je mimo jiné členem OSN, WTO, NATO a Evropské Unie. Hlavním městem je Záhřeb. Mezi další velká města se řadí Split, Rijeka, Osijek, Zadar a další. Mezi nejznámější patří ještě Dubrovník nebo Šibenik.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

červen – září

Nejvhodnější doba

Chorvatsko i s ostrovy patří do oblasti jadransko-středozemního podnebí, které je mírné, s krátkými a mírnými zimami a dlouhými a teplými léty. Podnebí je plně pod vlivem moře, avšak není stejné pro celou oblast. Mírné rozdíly jsou patrné mezi podnebím na ostrovech a pobřežím. Stejně tak mezi severních a jižním pobřežím. Díky tomu jsou ostrovy v Chorvatsku tak oblíbené, jelikož vedra zde nejsou tak únavná jako na pevnině. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy nejvyšší průměrná teplota dosahuje až ke 30°C a nejvhodnější doba pro dovolenou v této zemi je od června do září.

Doklady

  • cestovní pas nebo pro občany ČR i občanský průkaz, děti cestující s rodičem musí mít vlastní cestovní doklad

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu

Bezpečnost

Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezóny působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na souši i na moři. Přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích. Pod trvalým dohledem je třeba mít své věci i na plážích.

Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.