Zanzibar

  Zájezdy na míru  >  Afrika  >  Zanzibar

Když Arabové přistáli u břehů ostrova,  prý zvolali Zajnza’lbar! „Jak krásná země!“. Tento „ostrov koření“ vás ohromí úžasnými plážemi, skvělými lidmi a množstvím zajímavých míst. Balíme a vyrážíme!

TOP výlety

 

Základní charakteristika

Na Zanzibaru najdete nejen kouzelné bílé písčité pláže s korálovými útesy, ale i město s bohatou historií - Stone Town. O Stone Town se navíc říká, že je jediným funkčním starobylým městem ve Východní Africe.

Hlavní město Zanzibar Town
Jazyk svahilština, angličtina, arabština
Náboženství islám 99%
Měna tanzanský šilink
Časový posun +1 hodina ( +2 hodiny v zimním čase )

Poté, co ostrov v roce 1499 navštívil Vasco de Gama, zůstal po téměř dvě století pod vládou Portugalců. Následně se stal součástí zaoceánských držav Ománu a byl ovládán ománským sultánem. Brzy se z ostrova stal hlavní trh s otroky na východním africkém pobřeží, kde vzkvétal obchod se slonovinou a kde existovala rozšiřující se plantážní ekonomika, která se soustředila převážně na koření. Ostrov získal nezávislost na Británii v prosinci 1963 jako konstituční monarchie. O měsíc později vedla krvavá zanzibarská revoluce k vyhlášení Republiky Zanzibaru a Pemby. V dubnu 1964 se republika sloučila s Tanganikou na pevnině a vytvořila Tanzanii. Dnes má Zanzibar vlastní vládu a prezidenta s částečnou autonomií. Prvky perské, arabské, indické a evropské kultury jsou nejvíce vidět v hlavním městě Stone Town, které bylo nedávno zapsáno na seznam světového dědictví Unesco. Hlavní město je hrdým domovem muzea Freddieho Mercuryho, který se ve Stone Town narodil.

Hlavní sezóna

od června do října a od ledna do března

 

Nejvhodnější doba

Optimální pro návštěvu jsou považovány červen až říjen, kdy je dlouhé období sucha s modrým nebem a nádherným slunečným počasím. Evropané upřednostňují leden až březen. „Zelená“ sezóna začíná koncem března / začátkem dubna a trvá do konce května. Krátké „deště“ přichází během listopadu a prosince a představují pro přírodu období obnovy. Teploty se od září do dubna pohybují v rozmezí mezi 26 a 32 ˚C a od května do srpna mezi 25 a 28 ˚C.

Doklady

  • Pro vstup na Zanzibar je třeba pas s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a vízum, které ale můžete pořídit i na ostrově (poplatek 50 USD).

 

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit.

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • žloutenka typu A i B, břišní tyfus.

Lékařská péče

ČR a Zanzibar nemají podepsanou dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je nutností kvalitní zdravotní pojištění. Všechny výdaje spojené s lékařskou péčí je nutné hradit hned. Nejbližší nemocnice, která by splňovala podmínky našeho standardu, je v Dar es Salaamu.

Bezpečnost

Bezpečnost: Kriminalita na Zanzibaru není vysoká, pozor je však třeba si dát na pouliční krádeže. Policie, záchranná služba a hasiči mají jednotné číslo 112. Zanzibar je zcela určitě bezpečnější než většina vnitrozemských destinací regionu východní afriky. Určitě si ale dejte pozor na drobnou kriminalitu pri návštěve Stone Town a nenechávejte věci bez dozoru na pláži. Všeobecně zde platí - dát si pozor na krádeže i když díky náboženství je zde kriminalita nízká.

Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.