JAR

  Zájezdy na míru  >  Afrika  >  JAR

Stovky kilometrů písčitých pláží, africká zvířata, třítisícové štíty hor, africká divočina, přívětivé klima v létě i v zimě a mnoho dalšího. Vítejte v nejvyspělejší zemi Afriky, v Jihoafrické Republice. V zemi, které se právem přezdívá "svět v jedné zemi". A právě díky této pestrosti se stala Jihoafrická Republika tak atraktivní pro mnoho turistů. Každý, kdo tuto nádhernou zemi navštíví, se určitě nudit nebude.

TOP výlety

Chcete si užívat slunění a koupaní v Indického oceánu, pozorovat africká zvířata, poznat deštný prales, pohupovat se v africkém rytmu, či snad zkusit nějaký trek v Dračích horách? Není problém, každý si zde přijde na své, ať se jedná o baťůžkáře, nebo turisty, vyhledávající luxusní služby. Pojďme se chvilku toulat po této krásné zemi, z které se zpět jen tak nikomu chtít nebude. V itineráři téměř každého turisty, se pravděpodobně objeví návštěva Kapského Města, jednoho z nejkrásnějších měst na světě. Vyjeďte lanovkou na Stolovou horu, která ční nad městem ve výšce přes tisíc metrů. Ten, kdo nemá rád výšky, dá přednost třeba mořskému akváriu Two ocean, nebo procházce po Waterfrontu. Kapské Město je také ideálním výchozím místem pro jednodenní výlety do okolí. Objevte krásy Národního parku Mys Dobré naděje, jehož skalní výběžek s majákem sloužil námořníkům jako orientační bod při obeplouvání afrického kontinentu. Při cestě zpět do Kapského Města zastavte na Boulders Beach a pozorujte tučňáky, nebo si udělejte lodní výlet na Seal Island za lachtany. Pokud byste se chtěli blíže seznámit se světoznámým jihoafrickým vínem, vydejte se do vinařské oblasti Stellenbosch. Ochutnávka vín v místních sklípcích pro Vás bude jistě nezapomenutelným zážitkem. K nejzajímavějším místům Jižní Afriky patří bezesporu horské království Lesotho. Horská krajina Dračích hor, setkání s lidmi žijícími původním stylem života, nekonečné turistické trasy. To vše je pouze zlomek toho, co "království v oblacích nabízí". Vydejme se nyní z horské krajiny na pláže Indického oceánu, do slunného Durbanu. Město, které lemuje několikakilometrová pláž, patří k nejpopulárnějším jihoafrickým letoviskům. Poznávacím znakem Durbanu je plážová promenáda s hotely, restauracemi a bary. Kdo by se chtěl seznámit s africkým kmenem Zulů, neměl by cestou z Durbanu minout odbočku do tzv.Shakalandu. Během dvouhodinové návštěvy se turisté seznámí se zuluskou kulturou a tradicemi, jejíž součástí je přehlídka tradičních tanců a písní. Africké zastavení zakončíme kde jinde, než na Safari, pozorováním afrických zvířat. Ubytujte se v některém z kempů v Národním parku Hluhluwe a pozorujte zebry třeba z terasy, kde právě snídáte. Pokud byste chtěli využít služeb některé soukromé rezervace, doporučuji Kapama Game Reserve, kde na 12000 ha žijí tisíce zvířat, včetně "big five". Luxusní ubytování, plná penze a příjemný personál jsou samozřejmostí.

Zobrazit více

Základní charakteristika

Republika Jižní Afrika je jedním z největších afrických států. Nachází se na jihu tohoto světadílu. Sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na severu, Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území se nalézá samostatné království Lesotho. JAR má 3.000 km mořského pobřeží (na jihovýchodě ji omývá Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán) a vysokou rozmanitost klimatických podmínek. Na západě země se rozkládá poušť Kalahari, východ země má spíše subtropické klima. Ve střední části se rozkládá náhorní plošina Highveld. Téměř po celé délce od Namibie po Transvaal je JAR lemována Dračími horami, které dosahují výšek až 3.500 m.

Hlavní město Pretoria (výkonná moc), Kapské město (zákonodárná moc), Bloemfontein (justice)
Jazyk angličtina, afrikánština, ndebele, setswanština, zuluština, xhoština, jižní sothština, severní sothština, tsonga, svazijština, vendština (úřední)
Náboženství Křesťanství celkem 68 %,z toho 43,7 %; (Siónští křesťané 11,1 %, letniční 8,2 %, katolíci 7,1 %, metodisté 6,8 %, holandská reformovaná církev 6,7 %, anglikáni 3,8 %), muslimové 1,5 %, hinduisté 1,4 %, ostatní 17,2 ,původní kmenová náboženství 28,5 %
Časový posun 0 hodin

Oblast Witwatersrandu představuje největší koncentraci obyvatelstva (Johannesburg, Pretoria). Ukrývá v sobě také obrovské zásoby zlata. Velmi známou horou je Stolová hora zvedající se z moře do tisícimetrové výšky nad Kapským Městem. V Jižní Africe stále žije velké množství divoké zvěře, avšak její výskyt ve volné přírodě je vlivem civilizačních faktorů ohrožen. Pro tyto účely bylo zřízeno celkem 13 národních parků s velmi kvalitní péčí, z nichž nejznámější jsou Krugerův NP, NP Kalahari Gemsbok a rovněž Addo Elephant v blízkosti Port Elizabeth.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

listopad - duben pro turistiku, od dubna do září pro safari

Nejvhodnější doba

Vzhledem k rozloze Jihoafrické republiky je v jednotlivých částech země různé. Obecně se roční teploty v červenci pohybují mezi 10-13°C, v lednu stoupají až k 23°C. Obecně se dá říci, že v průběhu celého roku převládá v Jižní Africe slunečné počasí. Léto trvá od října do března, zima začíná v dubnu a končí v září. Jižní Afrika se ve světě řadí mezi státy s největším počtem slunečných dnů.

Doklady

  • Cestovní pas, jehož platnost přesahuje alespoň o 30 dnů konec zamýšlené doby pobytu v JAR a ve kterém zbývají alespoň dvě volné stránky (vedle sebe) pro vyznačení vstupního a výstupního razítka.
  • Pokud hodlá český turista řídit v JAR automobil, vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz. V rámci nových imigračních zákonů se rovněž zpřísňují požadavky na cestování všech nezletilých osob (do 18-ti let) do JAR a z JAR.
  • Nezletilá osoba musí mít u sebe vždy svůj rodný list (originál nebo úředně ověřená kopie), na němž jsou uvedena jména obou rodičů. Rodný list musí být úředně přeložen do anglického jazyka. V případě, že nezletilou osobu doprovází pouze jeden rodič, musí mít u sebe navíc úředně ověřený a do anglického jazyka úředně přeložený souhlas (místopřísežné prohlášení) druhého rodiče, že do JAR může vycestovat, a také kopii jeho cestovního dokladu. 

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Očkování

Povinné

  • není

Doporučené

  • před odjezdem se poraďte se svým lékařem o prevenci proti malárii, která se vyskytuje v oblasti Národního parku Kruger.
  • Jako jedna z mála zemí se může Jihoafrická republika chválit lékařskou péčí, která je na světové úrovni a je kvalitní i lehce dostupná.
  • Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu

Bezpečnost

Zejména v centrech větších měst se nedoporučují návštěvy satelitních sídlišť , procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. Zvláště se nedoporučuje používat mikrobusy jezdící po pravidelných trasách, mimo jiné i s ohledem na jejich velmi špatný technický stav. MZV ČR doporučuje českým občanům maximální obezřetnost a dodržování obecných zásad pro cestování. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům .

od 57 000 Kč os. / 20 dní
Svět v jedné zemi
poznávací
Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.