Malta

oslní vás svojí bohatou historií
  Zájezdy na míru  >  Evropa  >  Malta

Láká vás strávit dovolenou na Maltě, kde žila i jedna z našich nejznámějších prvorepublikových hereček Adina Mandlová? Příjemné klima, horké léto s prakticky nulovými srážkami, bohatá historie, skalnaté útesy s jeskyními útvary, menší zátoky s písčitými plážemi, čiré moře, to vše vystihuje tento nejmenší evropský ostrovní stát ve Středozemním moři. Spolu s ostrovem Gozo vám Malta nabídne nezapomenutelné zážitky a nevšední poznání z letní dovolené.

TOP výlety

Základní charakteristika

Malta je hustě obydlenou ostrovní zemí ležící ve Středozemním moři téměř 100 km jižně od Sicílie a východně od Tuniska. Tvoří ji souostroví několika ostrovů a ostrůvků. Mezi tři největší a obydlené ostrovy patří Malta, Gozo a Comino. K těm neobydleným ostrůvkům patří Cominotto, Filfla a St. Paul's Island. Převážná část pobřeží je zde skalnatá. Ostrovy mají pár menších, zato opravdu krásných písčitých plážích, které jsou ale v hlavní turistické sezóně velmi plné.

Ostrov Gozo je zelený malebný ostrov s polohou severně od Malty. Jeho rozloha o 67 km2 ho činí druhým největším ostrovem maltského souostroví. Díky menší osídlenosti tak může ostrov turistům nabídnou klidnější dovolenou. Hlavním městem Goza je Victoria ležící na úpatí starobylé pevnosti. S hlavním ostrovem Maltou je Gozo spojeno lodním převozem dlouhým cca 5 km a vede z přístavu Mgarr do Cirkewwa na Maltě. Na ostrově se nachází megalitický chrámový komplex Ggantija patřící mezi jednu z nejstarších volně stojících staveb na světě.

Hlavní město Valletta
Jazyk Úředními jazyky jsou maltština a angličtina. Dalším velmi rozšířeným a často používaným jazykem je italština, kterou mluví až dvě třetiny obyvatel.
Náboženství Katolické křesťanství. Na Maltě je katolicismus zakotven i v ústavě a hraje v životě i politice Malty značnou úlohu. V přepočtu na obyvatelstvo má Malta nejvíce kněží, mnichů a jeptišek na světe. Na ostrově je na tolik kostelů, kolik je dní v roce, tedy 365.
Měna Euro
Časový posun žádný

Malta, oficiálně Maltská republika, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Ačkoli získala nezávislost od Velké Británie, stále je členem Commonwealthu. V minulosti byla Malta díky své strategické poloze důležitých obchodním uzlem ve Středozemním moři. Ostrov má z větší části skalnatý povrch a nejvyšším bodem je Ta' Dmejrek (253 m). Maltská kuchyň byla ovlivněna italskou kulturou, a proto si zde můžete vychutnat výborné těstoviny nebo vybrat z různých variant pizz.

Malta, jako země velice bohatá na historické památky, získala pro tři z nich ocenění světového kulturního dědictví UNESCO. Jednou z nich je hlavní město Valletta, dalším megalitické chrámy na Maltě a Gozu a neposlední v řadě i podzemní komplex chodeb tzv.Hypogeum Ħal Saflieni. Mezi další místa, která stojí za to navštívit, patří Blue Grotto, nebo-li Modrá jeskyně a celý skalní komplex vápencových jeskyň na jihu ostrova. Ve středu země nevynechejte historické město Mdina a směrem na sever leží přírodní rezervace Ghadira s několika desítkami druhů ptactva a opeřenců.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

květen - říjen

Nejvhodnější doba

Podnebí je zde typicky středomořské, horká suchá léta, zima mírně deštivá. Pro čisté poznávání ostrova doporučujeme měsíce květen, červen a září, říjen s průměrnou teplotou 23 - 24°C . Pokud chcete tropickou dovolenou s teplotami okolo 30°C je hlavní sezóna na ostrově červenec – srpen. Na podzim je moře teplejší než v jarních měsících. Naopak na jaře vše zelená a kvete a ostrov tak získává největší kouzlo.

Doklady

  • Malta je členským státem Evropské unie, pro cesty na Maltu tedy postačí cestovní pas nebo občanský průkaz, děti cestující s rodičem musí mít vlastní cestovní doklad.

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu

Bezpečnost

Malta, stejně jako většina evropských států, je relativně bezpečnou zemí. Přesto raději počítejte s určitou mírou obecné kriminality především v turistických oblastech a dbejte zvýšené opatrnosti na osobní věci a ostatní cennosti.

Ekologická daň na Maltě

S účinností od 1.6.2016 byla na všech maltských ostrovech zavedena tzv. ekologická daň (příspěvek na životní prostředí), kterou hradí osoby ve věku od 18 let ubytované v místních ubytovacích zařízeních všech typů (vč. hostitelských rodin). Poplatek se nezahrnuje do ceny za pokoj, vybírají jej ubytovatelé přímo v místě pobytu, a to ve výši 0,5 EUR/os./noc, max. 5EUR/os./pobyt. Osoby mladší 18 let jsou od poplatku osvobozeny.

Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.