Srí Lanka

perla Indického oceánu
  Zájezdy na míru  >  Asie a Blízký východ  >  Srí Lanka

Srí Lanka je právem nazývána perlou Indického oceánu, a to nejen díky krásným plážím a panenské přírodě. Nabízí vše, co si může aktivní turista přát… od čajových plantážích, přes bohaté safari, krásný podmořský život, hory, národní parky, chrámy a řadu historických památek.

TOP výlety

Základní charakteristika

Srí Lanka je ostrovní stát ležící v jihovýchodní Asii v blízkosti poloostrova Přední Indie. Leží na ostrově Cejlon, což byl oficiální název státu do roku 1972. Od Indie je oddělen tzv. Adamovým mostem, řetězem korálových útesů, signalizující památky po bývalé pevnině. Na jihu je omýván Indickým oceánem a na východě leží Bengálský záliv.

Největší a nejkomerčnější metropolí ostrova je Kolombo (Colombo). Oficiálně je však hlavním městem Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura nebo také jen Kotte), které leží na východním předměstím Kolomba a sídlí zde parlament. Mezi další významná města patří Kandy, kde se nachází Chrám zlatého zubu. Dle legendy je zde uložen zub Buddhy Gautamy, a proto se sem sjíždějí buddhisté z celého světa. Mezi další významná města patří přístav Galle, ležící 120 km jižně od Kolomba nebo města Negombo a Trincomalee.

Výhodou Cejlonského ostrova je to, že sem lze cestovat celoročně. Pokud zde strávíte několik dní, můžete procestovat celý ostrov skrz naskrz a navštívit všechna zajímavá místa, jež tento zelený rajský ostrov nabízí.

Hlavní město Šrí Džajavardanapura Kotte (předměstí Kolomba)
Jazyk sinhálština a tamilština, angličtina
Náboženství buddhismus (70%), hinduismus, menšinově křesťanství a islám
Měna srílanská rupie (LKR)
Časový posun + 3 hod 30 min, + 4 hod 30 min (zimní čas)

Symbolem Srí Lanky jsou všudypřítomní sloni. Většina žije volně ve stádech a můžete je vidět hlavně v národních parcích. Velké množství slonů je i v péči místních obyvatel. Ve volné přírodě na safari lze pozorovat také levharty, opice, buvoly, krokodýly, šakaly a další zvěř.

Mezi zdejší unikáty patří tzv. Lví skála (Sigiriya), které se říká též “pevnost v oblacích”. Pokud chcete poznat krásné písčité pláže, vydejte se do oblasti Galle nebo Trincomalee. Pro potápěče jsou zde vyhlášené oblasti Hikkaduwa a Unawatuna, kde se nachází řetěz korálových útesů, tzv. Adamův most, jenž v minulosti sloužil jako cesta do Indie. Vysokohorské vnitrozemí je pak ideálním místem k horské turistice. Nejvyšší hora Pidurutalagala se tyčí až do výšky 2 524 m. n. m. Na zdejších svazích najdete plantáže čajových políček, odkud pochází slavný černý cejlonský čaj.

Zajímavosti: Srí Lanka má zcela nestandardní zásuvky, adaptéry jsou ale běžně k dostání. Při nakupování v obchodech či na trzích se používá běžně smlouvání. Jezdí se zde vlevo a zdejší doprava je dosti divoká. Silnici jsou kromě aut a motorových rikš plné zvířat a lidí. Proto prosím pečlivě zvažte pronájem auta. Spíše se doporučuje objednat si vůz s vlastním řidičem, jde o poměrně levnou službu nebo raději využijte hromadné dopravy. Do chrámů je zakázán vstup s odhalenými rameny a koleny.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

prosinec - březen

Nejvhodnější doba

Výhodou ostrova je, že se dá navštívit celoročně, jelikož zde panují celoroční teploty okolo 30 stupňů. Teplota vody se pohybuje okolo 27 - 29 stupňů. Avšak za hlavní sezónu se považuje období od prosince do března, kdy je na nejnavštěvovanější jihozápadní části ostrova teplo a srážky jsou minimální. Období od května do října je pak zde deštivé. Naopak na východní části ostrova je tomu přesně naopak. Počítejte i s vysokou vlhkostí a bez repelentu se povětšinou neobejdete.

Doklady

  • Pro vstup na Srí Lanku je nutné si předem zřídit on-line cestovní vízum ETA (cca 35 USD), které platí po dobu 30 dní. K vyřízení víza je potřebný cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu ze země.

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum.

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu, pro aktivní cestovatele také očkování proti břišnímu tyfusu, místní voda není pitná, proto používejte pouze vodu balenou

Bezpečnost

Srí Lanka patří k zemích, které se považují za relativně bezpečné. Kriminalita je zde poměrně nízká, přesto se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti na osobní věci a ostatní cennosti. Zvýšené opatrnosti dbejte na severu země, kde v minulosti probíhala občanská válka vedená hnutím tamilského obyvatelstva a mohou se tu stále vyskytovat zaminované oblasti. Nedoporučuje se zde navštěvovat odlehlá místa a je třeba počítat se zvýšeným výskytem místních bezpečnostních složek a špatnou infrastrukturou.
S ohledem na výše zmíněné, doporučujeme všem turistům sledovat aktuální politické dění v zemi a bezpečnostní varování vydané Ministerstvem zahraničních věcí na www.mzv.cz.

Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.