Francie

cestovní gurmánský zážitek
  Zájezdy na míru  >  Evropa  >  Francie

Objevte kouzlo země, jež je bohatá nejen na historické a kulturní památky, ale je oblíbená i díky gurmánskému způsobu života, vytříbenému jídlu, zrajícímu sýru či kvalitnímu vínu. Jsou zde úžasné metropole, dechberoucí pobřeží a jejich přístavy a v neposlední řadě i krásné horské masivy nebo malebné vesnice s historickými hrady obehnané lány vinic.

Základní charakteristika

Francie, oficiálně Francouzská republika, je demokratický stát západní Evropy tvořený z 13. regionů, z nichž jeden tvoří i francouzský ostrov Korsika. K Francii patří i dalších pět regionů, které dohromady tvoří tzv. zámořskou Francií, do níž spadá karibské souostroví Guadeloupe a ostrov Martinik, Francouzská Guyana v Jižní Americe, ostrov Réunion a souostroví Mayotte v Indickém oceánu. Francie na jihu hraničí se Španělskem, Andorrou a Monakem a na východě ze severu s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem a Itálií. Je jedním ze zakládajících členů EU a OSN a zároveň i členem G8, jedním z osmi nejvyspělejších států světa.

Hlavní město Paříž
Jazyk francouzština, používanými jazyky jsou i němčina a arabština
Náboženství Mezi hlavní náboženství patří římskokatolické křesťanství, dalšími menšinovými církvemi je islám, protestantismus a židovství.
Měna euro
Časový posun žádný

Francie svojí rozlohou cca 550 tis. km2 (pouze pevninská část) patří k jedněm z největších států Evropy a zároveň díky bohaté historii a kultuře, s řadou památek patří k nejnavštěvovanějším destinacím v Evropě. Navíc její pobřeží omývá jak Atlantské moře na západě, kanál La Manche a Severní moře na severu, tak i Středozemní moře na jihu. Mezi oblíbené přímořské regiony s vysokou návštěvností patří právě Bretaň, Normandie, Akvitánie nebo Provence a Azurové pobřeží. Na jihu území se rozkládají francouzské Alpy s nejvyšší bodem v západní Evropě Mont Blanc 4810 m.n.m. Mezi další hornaté kraje patří Pyreneje, Centrální masiv, Jura či Ardeny a další. Největšími francouzskými řekami jsou Loira, Rhona, Seina a část toku Rýnu. Nejdelší francouzskou řekou je zmíněná Loira.
Hlavní město Paříž patří k největším metropolím celého Evropského kontinentu a čítá na 12 milionů obyvatel vč. aglomerací. Dalšími velkými a známými francouzskými městy jsou Marseille, Lyon, Nice, Štrasburk, Bordeaux a další.

Francie je i kuchařskou velmocí, kde jejich kuchyně je považována za jeden z nejvíce kultivovaných a elegantních stylů vaření na světě. Způsob přípravy jídel významně ovlivnil nejednu kuchyň západních zemí. Francouzi jsou vyhlášení gurmáni a velmi si potrpí na dobré a kvalitní jídlo i víno. Nejoblíbenějšími surovinami ve vaření tvoří čerstvé pokrmy v podobě zpracovaného masa, ryb, zeleniny, rýže a těstovin, ale i mořské a ostatní speciality , jako jsou např. žabí stehýnka, lanýže, klobásky, sušené šunky či výborné sýry.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

celoročně

Nejvhodnější doba

Do Francie se dá cestovat celoročně. Záleží pak na cílu vaší cesty. Např. francouzské Alpy, ale i metropole jako Paříž se dají navštívit celoročně. Paříž je pak samozřejmě nejhezčí na jaře, kdy vše kvete a to platí i pro zahrady ve Versailles. Ale i Vánoční Paříž má své nezapomenutelné kouzlo. Díky velké rozloze země jsou ve Francii výrazné rozdíly klimatu dle jednotlivých regionů. Všeobecně platí, že jsou zde chladné zimy a mírná léta. Na jižním pobřeží u Středozemního moře jsou pak zimy mírné a příjemně horká léta. Pokud tedy cestujete na Azurové pobřeží je ideální doba od konce května do začátku října. 

Doklady

  • cestovní pas nebo pro občany ČR i občanský průkaz, děti cestující s rodičem musí mít vlastní cestovní doklad

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum.

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu

Bezpečnost

Francie, stejně jako většina evropských států, je relativně bezpečnou zemí. Přesto je zde třeba počítat s určitou mírou obecné kriminality především v turistických oblastech a dbát zvýšené opatrnosti na osobní věci a ostatní cennosti. S největší mírou kriminality a kapsářství se pak setkáte např. v Paříži. Ostatní destinace jsou relativně bezpečné. Může zde, stejně jako v ostatních vyspělých zemích Evropské unie, hrozit teroristický útok, kvůli kterým byla přijata nejrůznější bezpečností opatření. Ta vás pak mohou dostihnout v podobě kontrol na letištích, ale i na nádraží nebo při vstupu do různých památek, velkých obchodních center či sportovních areálů.

Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.