Švédsko

ráj pro milovníky panenské přírody
  Zájezdy na míru  >  Evropa  >  Švédsko

Švédská příroda je klenotem této planety a najdete zde několik vysokohorských hřebenů, nespočet horských řek s vodopády, rozlehlá jezera s průzračnou vodou, ledovce i rozlehlé pláně arktické tundry na severu ve švédském Laponsku. Švédsko patří k největším a zároveň nejméně osídleným evropským zemím, jelikož dvě třetiny celkové rozlohy jsou pokryty hustými chráněnými lesy a pralesy. Velkou část tak zabírají národní parky, kterých je ve Švédsku až na tři desítky.

 

Základní charakteristika

Švédsko leží na Skandinávském poloostrově na severu Evropy a hraničí s Norskem, na severo-východě s Finskem. Na jihu je spojeno unikátním mostem (tunelem) s Dánskem. Je třetí největší zemí Evropské Unie a se svojí rozlohou necelých 450 tis. km2 a celkovým počtem obyvatel okolo 10 milionů, patří mezi země s velmi nízkou hustotou osídlení. Většina obyvatel žije v jižní části státu a v městských oblastech. Největším a hlavním městem je Stockholm, který se rozkládá na 14 ostrovech u ústí jezera Mälaren. Dalšími největšími městy jsou Göteborg a Malmö. Ve městech žije celkem na 85% obyvatel Švédska.

Hlavní město Stockholm
Jazyk hlavním jazykem je švédština
Náboženství luteránská švédská církev, římskokatolické a muslimové (imigranti)
Měna švédská koruna (SEK)
Časový posun 0 hodin

Švédsko omývá po celém západním pobřeží Baltské moře a na jiho-západě Severní moře. Tento stát nabitý krásnou nedotčenou přírodou má několik národních parků a jezer a ochrana životní přírody je zde důležitým bodem pro všechny obyvatele.

Ke švédské pevnině patří množství ostrovů a ostrůvků, z nichž největší jsou Gotland a Öland. Životní úroveň patří k jedněm z největších na světě a Švédsko je velmi oblíbenou zemí migrantů.

Při západní hranici se rozkládá Skandinávské pohoří, které vytváří hranice s Norskem. Zde leží v nadm. v. 2 111 m nejvyšší hora Kebnekaise, na jejímž vrcholu je ledovec.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

březen - září

Nejvhodnější doba

Ve Švédsku panuje mírné podnebí, a to především díky teplému Golfskému proudu. Teploty v létě dosahují až 17 - 21°C a v zimě okolo -3°C. V severní horské části se subarktickým podnebím jsou teploty o cca 3 - 5°C nižší. Cestovat lze do Švédska celoročně, záleží na typu Vaší cesty. Pokud chcete absolvovat poznávací cestu po švédsku s návštěvou národních parků a jezer, nejtepleji je ve Švédsku v období od května do září, ideální je konec června s nejdelšími dny. Zima je nejhezčí v březnu, kdy je zde dostatek sněhu, ale zima již není tak silná. Polární záři můžete pozorovat nejčastějí od září do začátku dubna.

Doklady

  • cestovní pas a pro občany ČR i občanský průkaz, děti cestující s rodičem musí mít vlastní cestovní doklad

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum.

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu

Bezpečnost

Švédsko, stejně jako většina evropských států, je bezpečnou zemí s nízkou mírou obecné kriminality.

Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.