Kypr

ostrov bohyně Afrodity
  Zájezdy na míru  >  Evropa  >  Kypr

Až 300 slunečních dní v roce dělá z Kypru jedno z nejteplejších míst ve Středozemním moři. Proto lze tento ostrov navštěvovat celoročně. Navíc vás oslní svými krásnými plážemi, čistou mořskou vodou, výbornou kuchyní a kvalitními víny. Je tak skvělým místem nejen k odpočinku, ale díky horské a cyklo turistice a bohaté nabídce vodních aktivit i ke sportovním zážitkům a především k načerpání nové energie.

TOP výlety

Základní charakteristika

Kypr je třetí největší ostrov ležící ve východní části Středozemního moře jižně od Turecka a jihovýchodně od Řecka. Díky jeho poloze zde panuje teplé středozemní počasí od května do října a tak tento ostrov patří k oblíbeným místům mezi turisty. Teplota vody se zde v měsíci říjnu drží stále kolem 24°C a průměrná teplota vzduchu kolem 24°C – 28°C. Kypr se pyšní až 300 slunečními dny v roce, a tak je možné pro poznávací pobyt navštívit tento ostrov celoročně.

Hlavní město Nikósie (Lefkósie)
Jazyk Řečtina a turečtina. Na jihu ostrova se mluví převážně řecky, na severní turecké části turecky. Velmi používaným jazykem na ostrově je i angličtina.
Náboženství Převládá pravoslavné křesťanství.
Měna Euro
Časový posun +1 hodina

Proč navštívit Kypr? Krom výborné kuchyně a kvalitních vín vás zde oslní především krásné pláže, z nichž několik pravidelně získává ocenění modrou vlajkou. Nejznámější pláží je Petra tou Romiou na jihozápadě ostrova nedaleko města Paphos, kde se údajně z bílé mořské pěny zrodila Afrodita, bohyně lásky, krásy a plodnosti.
Další nejhezčí pláže najdete na jihovýchodním cípu ostrova, v blízkosti měst Ayia Napa a Protaras. Voda na těchto plážích je průzračně čistá. Mezi nejlepší pláže v této lokalitě patří Nissi Beach, Konnos Beach a Fig Tree Bay. V létě jsou to hojně navštěvované pláže, a tak pokud upřednostňujete více soukromí, není problém si na ostrově pronajmout osobní auto a cestovat po vlastní ose a objevit menší a méně obležené pláže, které mají také své kouzlo.

Kypr jak je známo, se dělí na Kyperskou jižní část, která je součástí Evropské unie a severní část obývanou kyperskými Turky. Stejně tak se dělí i hlavní město ostrova Nikosie. To je důležitým finančním a obchodním centrem. Druhým největším městem a zároveň velmi oblíbeným letoviskem je Limassol ležící na jižním pobřeží, kterému dominuje krásná palmová promenáda s řadou restaurací, barů a obchodů. Dalšími významnými městy je Larnaka s největším letištěm ostrova a hlavní město kultury, Paphos, jež je díky mnoha starověkým pozůstatkům zapsané na seznam UNESCO.
Největším kyperským pohořím je Troodos, které pokrývá většinu jižní a západní části ostrova, celkem zabírá více jak polovinu rozlohy celého ostrova. Nejvyšší hora Kypru je Olympos s nadm. v. 1952 m, z které je krásný výhled na celý ostrov. Při horské turistice určitě nevynechejte místní starobylé hrady a kostely.

Zobrazit více

Hlavní sezóna

květen - říjen

Nejvhodnější doba

Kypr patří k nejteplejším ostrovům v celém středozemním moři. Nejvhodnější dobou pro dovolenou u moře je období od května do října. Teploty v květnu se zde pohybují už kolem 29°C a teplota vody kolem 22°C. Ta roste spolu s teplým letním počasím a v období červenec až září dosahuje 26-28°C a koupat se zde dá i v říjnu s vodou okolo 24°C. Zato teplota vzduchu je zde v letních měsících červen - září až tropická a dosahuje nad 30°C s maximy okolo 37°C. Teplé počasí přetrvává i do října s teplotami okolo 25-28°C. Na Kypru je až 300 slunečních dní v roce a tak pro poznávací pobyty je možné navštívit ostrov během celého roka.

Doklady

  • Jižní řecká část Kypru je členským státem Evropské unie. Pro cesty postačí cestovní pas nebo občanský průkaz, děti cestující s rodičem musí mít vlastní cestovní doklad.

Informace o dokladech nutných pro vstup se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum.

Očkování

Povinné

  • není povinné

Doporučené

  • doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu

Bezpečnost

Kypr, stejně jako většina evropských států, je relativně bezpečnou zemí. Přesto je zde třeba počítat s určitou mírou obecné kriminality především v turistických oblastech a dbát zvýšené opatrnosti na osobní věci a ostatní cennosti.

od 30 900 Kč os. / 8 dní
Relax na Kypru
pobytový
Appia travel © 2017 - 2024 Všechna práva vyhrazena
Vytvořil: Reklalink s.r.o.